Złącza spawane wyznacznikiem jakości stali

Każdy materiał ma swoje wymagania. Podczas obróbki inaczej zachowa się prawdziwe drewno, a inaczej rzeczy pochodzenia drewnopodobnego. Tak samo jest z metalami. Jest tyle podkategorii tego surowca, że trudno je wszystkie opisać, o pamiętaniu ich nie wspominając. Jak sprawdzić który z nich to metal „pierwszej klasy”?

Badanie jakości metalu z pomocą złącz spawanych

próba łamania złącz spawanychPodczas przetwarzania surowców na światło dzienne wychodzą ich zalety i wady. Niektóre z nich lepiej tolerują spaw, inne potrzebują lutownicy. Tak samo jest z kategoriami metali, ponieważ jak każdy wie, do tej grupy można zaliczyć stal, żelazo, miedź i złoto. Jeżeli chodzi o metale „pierwszej klasy”, są to te, które można bezpiecznie stosować w budownictwie. Różnicujemy je pod względem przydatności. Spawając jeden kawałek z drugim można łatwo poddać je próbie. W jaki sposób? Odpowiedzią na to pytanie jest próba łamania złącz spawanych. Po takim złączeniu dobry surowiec powinien przetrwać wszystkie próby, nawet te przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych. Po pozytywnej weryfikacji bez problemu można stosować ten materiał przy budowie mostów, gazociągów oraz rur. Do najpopularniejszych metali, które zaliczają się do grupy wysokiej użyteczności zalicza się np. miedź, która wykorzystywana jest w elektronice oraz ciepłownictwie. Tak samo jest z cyną, która również pełni funkcję w przemyśle wysokiej technologii. Przytoczone powyżej próby przeprowadza się, aby podzielić metale pod wpływem ich użyteczności.

Dobry spawacz wie na co może sobie pozwolić podczas obróbek metalurgicznych, jednak warto kontrolować pracę nawet najlepszych specjalistów. Ludzi często zawodzi zbyt rutynowe podejście do swoich zajęć, co jest zgubne podczas wielkich inwestycji np. budowie gazociągu. Próby łamania złącz istnieją po to, by uniknąć przyszłych problemów spowodowanych np. niedopasowaniem elementów.