Kąt nachylenia dachu determinujący wybór materiału do budowy

Decydując się na konkretny dach, należy wybrać optymalny kąt jego nachylenia. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki kąt nachylenia dachu będzie najlepszy. Nie ma gotowej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, o jakim budynku mowa.

Domy jednorodzinne z dachami dwuspadowymi i płaskimi

płaskie dachy w NadarzynieKąt nachylenia dachu wpływa w dużej mierze na to, jaki materiał do budowy zostanie wykorzystany. Inaczej pokrywa się dachu spadziste, a inaczej dachy płaskie. To właśnie kąt nachylenia determinuje wybór konkretnego materiału i trzeba o tym pamiętać! W domach jednorodzinnych bardzo często budowany jest dach dwuspadowy. Taki dach posiada kąt nachylenia od 30 do 45 stopni. To rozwiązanie stosowane jest dość często, z racji tego że jest bardzo uniwersalne i pozwala na wybór różnych materiałów do pokrycia dachu. Są też płaskie dachy w Nadarzynie, które pokrywa się już innymi materiałami niż dachy o dużym kącie nachylenia. Jeśli chodzi o budowę dachów płaskich, to trzeba pamiętać o tym, że nie dają one możliwości zbudowania poddasza użytkowego na najwyższej kondygnacji. Jest to możliwe tylko w przypadku dachów spadzistych, w których powstaje wolna przestrzeń. W tej przestrzeni można stworzyć strych lub po prostu osobne pokoje. Zdarzają się projekty, w których dachy mają bardzo duży kąt nachylenia. Uważa się jednak, że dla inwestora nie jest to zbyt korzystna sytuacja. Dlaczego? Wtedy konieczne jest zastosowanie dodatkowych wzmocnień, a to oczywiście wiąże się z większymi kosztami budowy dachu.

Ograniczony zostaje również wybór w postaci materiałów pokryciowych na dach. Właśnie dlatego w Polsce najczęściej budowane są dachy dwuspadowe o średnim kącie nachylenia albo dachy płaskie (które tak de facto nigdy nie są całkowicie płaskie). W dachy płaskim kąt nachylenia jest niewielki – tak by gwarantował odpływ deszczówki.