Praca na wysokościach

Spotkałem się z kolegą z gimnazjum. Od dłuższego czasu świadczy swoje usługi jako pracownik wysokościowy dla różnych firm budowlanych. Nie ukrywam, że bardzo mnie jego zawodowa kariera zainteresowała.

Pracować bardzo wysoko

specjalistyczne prace wysokościoweTomek po górach chodził od podstawówki. Razem z z rodzicami zdobywał kolejne pasma górskie tak w Polsce, jak i za granicą. Nic więc dziwnego, że wybrał taki zawód. Specjalistyczne prace wysokościowe nie są dla każdego. Trzeba zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek, a przede wszystkim pamiętać o kilku zasadach. Bardzo ważny jest dokument wydany przez lekarza, który decyduje o tym, że możemy taką pracę w ogóle podjąć. Nie bez znaczenia jest też znajomość przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Tomek mówił bardzo szczegółowo na czym polegają jego specjalistyczne prace wysokościowe. Od rana znajduje się wysoko. Przede wszystkim, stara się pracować spokojnie, aby nie popełnić jakiś błędów. Mówił, że bardzo istotne jest odpowiednie zamontowanie linek bezpieczeństwa do stałych elementów budowy. Nie bez znaczenia są też warunki atmosferyczne, bo jak jesteś u góry i zaczyna padać deszcz to trzeba być szczególnie ostrożnym. Tomek dużo mówił również o środkach ochrony indywidualnej, a także ich stałej kontroli. Praktycznie każdy dzień zaczyna od krótkiego sprawdzenia, czy któryś z elementów nie jest wadliwy. Mówił też, że wypadki wcale nie zdarzają się często, bo ludzie, którzy pracują na wysokości z nim to specjaliści. Zwrócił też uwagę na rozwiązania organizacyjne, jakie stosują firmy np. nie pracuje się w pojedynkę. Istotną sprawą jest też wprowadzanie nowinek technicznych, które poprawiają pracę.

Myślę, że Tomek lubi swoją pracę. Stale zwracał uwagę, że zawód nie może mu się znudzić, bo każdy dzień jest rodzajem wyzwania. Mówił też, że nie ma piękniejszego widoku, niż budzące się miasto, kiedy znajdujesz się bardzo wysoko.