Recepta na samotność, czyli domy spokojnej starości

W Polsce istnieją różne domy spokojnej starości. Są takie, które mają tylko pokoje kilkuosobowe – zazwyczaj dwu lub trzyosobowe, ale są i takie, które mają do zaoferowania pokoje jednoosobowe. Takie pokoje na pewno są bardzo komfortowe dla seniorów i dają im poczucie odrębności, swobody.

Własny pokój z pełnym węzłem sanitarnym w domach dla seniorów

opieka nad osobami starszymiTo ważne, by osoba starsza czuła się swobodnie, miała swoją własną przestrzeń i od czasu do czasu mogła pobyć sam na sam. W pokojach kilkuosobowych znajdują się zazwyczaj osoby starsze, które mają już problemy z jedzeniem, wstawaniem, poruszaniem się. Jeśli osoba starsza nie ma problemów z podstawowymi czynnościami, to zazwyczaj znajduje się w pokoju jednoosobowym, a do tego ma do dyspozycji własną łazienkę, WC. Oczywiście stale sprawowana jest opieka nad osobami starszymi – w domach spokojnej starości zatrudniany jest personel medyczny, opiekunki i inni. Ponadto domy spokojnej starości organizują różne zajęcia aktywizujące, najczęściej na świeżym powietrzu. Nieraz organizowane są nawet wycieczki dla osób starszych. Zajęcia aktywizujące to przede wszystkim gry i zabawy grupowe. Dzięki takim zajęciom ludzie starsi mogą się jeszcze lepiej poznać, zaprzyjaźnić, a co najważniejsze – nie czują się samotni. W domu seniora samotność przestaje być jakimkolwiek zmartwieniem – przeciwnie, w takich domach jest sporo osób, więc każdy znajdzie swoją bratnią duszę.

Oczywiście istnieje konieczność zmiany miejsca zamieszkania – zwłaszcza w domach opieki całodobowej. Zdarza się, że osoba starsza obawia się takiej przeprowadzki w nowe miejsce. Niemniej jednak zazwyczaj jest tak, że w domu spokojnej starości warunki w pokojach są znacznie lepsze niż warunki w mieszkaniach prywatnych osób starszych. Pokoje są zawsze czyste, wysprzątane i zapewniają sporo przestrzeni.